Sort by

Rane has logged 133 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witness

The Witness

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Edit this entry  
21
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Goat

Goat

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Little Men

Little Men

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
No Más

No Más

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry