RSS feed for Raphael Georg

Raphael Georg has logged 268 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
El Dorado

El Dorado

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wonderful Country

The Wonderful Country

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barquero

Barquero

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man in the Wilderness

Man in the Wilderness

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Run for Cover

Run for Cover

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Run of the Arrow

Run of the Arrow

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Colorado Territory

Colorado Territory

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry