RSS feed for Raphael Georg

Raphael Georg has logged 32 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Chasers

The Chasers

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Four Friends

Four Friends

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice's Restaurant

Alice's Restaurant

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Damned

The Damned

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry