Sort by

Raphael Georg has logged 24 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Westfront 1918

Westfront 1918

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bergman: A Year in a Life

Bergman: A Year in a Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry