RSS feed for Raphael Georg
  • The Big Trail

    ★★★★★

  • The Blood of a Poet

    ★★★★

  • Westfront 1918

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • City Girl

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Wings

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The King of Kings

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★★

  • Tartuffe

    ★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★½

  • Greed

    ★★★★★

  • Die Nibelungen: Kriemhilds Rache

    ★★★★½

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★½

  • Phantom

    ★★★★½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • The Three Colors Trilogy

    ★★★★★