🦎 has logged 219 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★½
Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Swan Princess

The Swan Princess

1994
×
Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starving in Suburbia

Starving in Suburbia

2014
×
Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★½
Read the review Edit this entry