Raph has logged 61 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Read the review Edit this entry  
27
Agent Orange

Agent Orange

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
25
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1989
×
Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anger Management

Anger Management

2003
×
Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★½
Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Monster House

Monster House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
13
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Palindromes

Palindromes

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★
Edit this entry  
07
Hackers

Hackers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider

Spider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry