• Moral Order

    ★★★

  • Amor Fati

    ★★★★

  • Mosquito

    ★★★

  • Saints

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Childhood, Boyhood, Youth

  • All We've Got

    ★★½

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★½

  • The Domain

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★★½

  • Dogs Barking at Birds

    ★★★

  • Variações: Guardian Angel

    ★★★½

  • The Archivettes

    ★★★½

  • Ruby

    ★★★

  • Crooked Lines

    ★★½

  • Party Day

    ★★★½

  • The Marvelous Misadventures of the Stone Lady

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Um Ramadão em Lisboa

    ★★★★

  • Lisbon Beat

    ★★★★½

  • Landless

  • Who You Think I Am

    ★★★★

  • Selfie

    ★★★½

  • Delphine and Carole

    ★★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★★★★

  • Mirage

    ★★

  • Tenderness

  • Linfa

    ★★★½

  • Two Catalonias

    ★★★½

  • Vita & Virginia

  • Roma

    ★★★

  • Anteu

    ★★★★½

  • The Dead

  • Flora

  • Incredibles 2

  • Diamantino

    ★★½

  • Love, New Avenues

  • Sleepwalk

  • Bauhaus Spirit: 100 Years of Bauhaus

    ★★★★

  • Bostofrio

  • Rage

    ★★★½

  • The Trial

  • Bixa Travesty

    ★★★★

  • Like a Cat on a Highway

    ★★

  • The Post

  • The Death of Stalin

  • The Wild Boys

    ★★★★★

  • Toc Toc

    ★★★½

  • Darkest Hour

  • Loving Vincent

  • The Nothing Factory

    ★★★★★

  • Mabata Bata

    ★★★½

  • Paula Rego: Secrets & Stories

  • The Young Karl Marx

  • The Demise of ETA

    ★½

  • God's Own Country

  • Mother Knows Best

    ★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Sami Blood

    ★★★★

  • Moonlight

  • La La Land

  • Finding Dory

  • Elle

    ★★★★½

  • Batrachian's Ballad

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

  • Captain Fantastic

  • Where to Invade Next

    ★★★★

  • The Danish Girl

  • Suffragette

  • Room

    ★★★★

  • O Pátio das Cantigas