Sort by

rasbolomon has logged 52 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
Read prior review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
The Loneliest Robot in Great Britain

The Loneliest Robot in Great Britain

2013
×
Edit this entry  
30
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tiger

Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
The Amazing Panda Adventure

The Amazing Panda Adventure

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Newsies

Newsies

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry