Sort by

rasha has logged 105 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Penelope

Penelope

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Crown for Christmas

Crown for Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The September Issue

The September Issue

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Selena

Selena

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Edit this entry