Sort by

RasmusS has logged 361 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
30
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Echo

Echo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gloria

Gloria

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
13th

13th

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry