RasmusS has logged 414 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stolen Death

Stolen Death

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Tiger's Back

On the Tiger's Back

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beyond the Clouds

Beyond the Clouds

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★
Read the review Edit this entry