RasmusS has logged 38 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★
Edit this entry  
24
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Moxie

Moxie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
Jimi Could Have Fallen from the Sky

Jimi Could Have Fallen from the Sky

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry