Sort by

Jason has logged 198 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★½
Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witness

The Witness

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry