Sort by

Juliet has logged 392 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Epic Movie

Epic Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Matriculated

Matriculated

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beyond

Beyond

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kid's Story

Kid's Story

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
World Record

World Record

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Program

Program

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The App That Stole Christmas

The App That Stole Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Second Renaissance Part I

The Second Renaissance Part I

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Friday

Black Friday

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry