Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
29
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★½
Edit this entry  
14
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Stree

Stree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Feels No Pain

The Man Who Feels No Pain

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Minimalists: Less Is Now

The Minimalists: Less Is Now

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Street Dancer 3D

Street Dancer 3D

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
War

War

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chhichhore

Chhichhore

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Super 30

Super 30

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
De De Pyaar De

De De Pyaar De

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry