Raúl has logged 49 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Von Erholung war nie die Rede

Von Erholung war nie die Rede

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pixels

Pixels

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry