Sort by

🖤 has logged 70 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Privilege

Privilege

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mother

Mother

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
24
The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection

The Phantom Museum: Random Forays Into the Vaults of Sir Henry Wellcome's Medical Collection

2003
×
Edit this entry  
24
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Absentia

In Absentia

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Copycat

Copycat

2015
×
Edit this entry  
19
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
1922

1922

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Anamorphosis

Anamorphosis

1991
×
Edit this entry  
18
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Comb

The Comb

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Three Strangers

Three Strangers

1946
×
★★½
Edit this entry  
16
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

2019
×
Edit this entry  
16
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Blaze

Blaze

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter

Shutter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

Stille Nacht IV: Can't Go Wrong Without You

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry