marta has logged 122 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hawking

Hawking

2013
×
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
James White

James White

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
Edit this entry  
26
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Annie

Annie

2014
×
★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Changeling

Changeling

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bait

Bait

2000
×
★½
Edit this entry  
07
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Edit this entry  
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
Edit this entry  
12
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
War and Peace

War and Peace

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
Edit this entry