Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Rafaela

Rafaela

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Rafaela
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Rafaela’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Tale of the Princess Kaguya

    The Tale of the Princess Kaguya 2013

    ★★★★★ Watched by Rafaela 28 Apr 2022

    uso literal de "eu calço é 37, meu pai me dá 36, dói mas no dia seguinte eu aperto meu pé outra vez"

    filme lindo, assisti uma porrada de vezes
    muito bom evidenciar como é problemático o controle excessivo dos pais sobre os filhos, matando os sonhos e as vontades pela raiz
    a cena dela correndo no dia da coroação que nem um borrão me fez chorar muito

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada 2006

    ★★½ Watched by Rafaela 29 Mar 2022

    ate parece que ela n ia aceitar a proposta da mulher fodona

  • Belladonna of Sadness

    Belladonna of Sadness 1973

    ★★★½ Watched by Rafaela 04 Nov 2021

    lindas aquarelas, mas nao consegui terminar por ter temas que sao pesados pra mim, por isso q n dei 5 estrelas

  • Spirited Away

    Spirited Away 2001

    ★★★★★ Watched by Rafaela 04 Nov 2021

    com certeza um dos melhores do miyazaki, todo ano assisto com meu irmaozinho

  • A Trip to the Moon

    A Trip to the Moon 1902

    ★★★★★ Watched by Rafaela 04 Nov 2021

    tonight tonight

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge! 2001

    ★★ Watched by Rafaela 04 Nov 2021

    odiei, filme rápido avexado dms sem pé nem cabeça

  • Black Swan

    Black Swan 2010

    ★★★½ Watched by Rafaela 04 Nov 2021

    ela eh toda da galera

  • The Dare

    The Dare 1965

    ★★★★★ Watched by Rafaela 12 Apr 2022

    sou alienada?

  • Brother Sun, Sister Moon

    Brother Sun, Sister Moon 1972

    ★★★★★ Watched by Rafaela 12 Apr 2022

    são francisco era marxista

  • The Big City

    The Big City 1966

    ★★★★★ Watched by Rafaela 02 Apr 2022

    tadinho do inácio

  • Black Orpheus

    Black Orpheus 1959

    ★★★★★ Watched by Rafaela 24 Mar 2022

    tristeeeeza nao tem fim

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by Rafaela 07 Mar 2022

    entao isso eh ser bi?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro