• Brawl in Cell Block 99

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★

  • First Reformed

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • 2036: Nexus Dawn

  • Detroit

    ★★½

  • Dunkirk

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Annabelle: Creation

    ½

  • Transformers: The Last Knight

    ½

  • Loving Vincent

    ★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Abducted in Plain Sight

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★½

  • Happy End

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • Filmworker

    ★★½

  • Let the Sunshine In

    ★★★

  • Marlina the Murderer in Four Acts

    ★★★½

  • Wonder Woman

  • Alien: Covenant

    ★★

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • King Arthur: Legend of the Sword

    ★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★½

  • A Fantastic Woman

    ★★★

  • Ghost in the Shell

    ½

  • Life

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★

  • Song to Song

  • Big Little Lies

    ★★★★

  • Logan

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ½

  • Last Men in Aleppo

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • Columbus

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • City of Ghosts

  • Thoroughbreds

    ★★★

  • Wind River

    ★★½

  • Icarus

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★½

  • A Cure for Wellness

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Patriots Day

    ★★★½

  • Moana

    ★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Black Mirror: Nosedive

    ★★½

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★

  • Cautionary Tales

  • The Accountant

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★★½

  • 13th

    ★★½

  • Split

    ★★

  • The Invisible Guest

    ★★½

  • Better Watch Out

    ★★★

  • The Girl on the Train

    ★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Snowden

    ★★

  • The Founder

    ★★★

  • Deepwater Horizon

    ★★★½

  • Lady Macbeth

    ★½

  • Jackie

    ★★★½

  • Amanda Knox

    ★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★

  • Below Her Mouth

  • Lion

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★