Sort by

NicoPico has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mean One

The Mean One

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Till

Till

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry