Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
NicoPico

NicoPico

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for NicoPico
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • NicoPico’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Flash

    The Flash 2023

    ★★★★½ Watched 07 Jun 2023

    Very kind of Keaton to let Ezra be in his movie

  • The Boogeyman

    The Boogeyman 2023

    ★★★ Watched 31 May 2023

    A great excuse to buy led lights

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse 2023

    ★★★★★ Watched 29 May 2023 1

    Certified Spiderpiece

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse 2018

    ★★★★★ Rewatched 25 May 2023 2

    The most epic HEY in cinematic history

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid 2023

    ★★★½ Watched 22 May 2023 20

    We understand the Deep now

  • The Machine

    The Machine 2023

    ★★½ Watched 20 May 2023

    Amy Schumer would’ve loved this

  • Fast X

    Fast X 2023

    ★★★ Watched 15 May 2023 29

    Next villain is gonna be the pizza delivery guy who didn’t get Dom’s tip

  • Renfield

    Renfield 2023

    ★★★ Watched 01 May 2023

    I’ll gladly just take Renfield’s place for free

  • Sisu

    Sisu 2022

    ★★★½ Watched 27 Apr 2023

    When I turn off my grandpa’s tv

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3 2023

    ★★★★½ Watched 27 Apr 2023 11

    Bury me with them

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid 2023

    ★★★½ Watched 21 Apr 2023 4

    Thank you Ari Aster for making me feel like a maniac

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie 2023

    ★★★ Watched 04 Apr 2023 1

    Peach is basically the one rescuing Mario

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 15

Review Tags

1
  • profile
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.