Sort by

ray has logged 122 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fish Bones

Fish Bones

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Origin Story

Origin Story

2018
×
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Reincarnation

Reincarnation

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Lake

Blood Lake

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry