Sort by

Kyle has logged 59 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flora

Flora

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bug

Bug

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait

Portrait

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Read the review Edit this entry  
23
The Pillar of Fire

The Pillar of Fire

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
★★★
Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Faust

Faust

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Night's Journey Into Day

Long Night's Journey Into Day

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Call

Last Call

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
That One Day

That One Day

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lust for Gold

Lust for Gold

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Woman Dress

The Woman Dress

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightwalk

Nightwalk

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry