• The Last Train to New York

    ½

  • The Flash

  • Dhoomketu

  • The Gray Man

  • Minions: The Rise of Gru

    ½

  • Hotel Transylvania: Transformania

    ★½

  • Atrangi Re

    ★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★½

  • Maanaadu

    ★★★½

  • House of Gucci

  • Sabhaapathy

    ½

  • Bunty Aur Babli 2

    ½

  • All Too Well: The Short Film

  • Annaatthe

    ½

  • Sanak

    ★★

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

  • Light Cemetery

  • Squid Game

    ★★½

  • The Death of David Cronenberg

  • Cinderella

    ½

  • Fixing Daisy

  • Mad God

    ★★★★½

  • Free Guy

    ★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Old

    ★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Benedetta

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Karnan

    ★★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Tom & Jerry

  • Master

    ★★★

  • Long Toast

    ★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ½

  • There's a Fungus Amongus

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • Trump vs the Illuminati

    ½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Butcher

    ★★★

  • Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Shakuntala Devi

    ★½

  • Coming Out

    ★★★★★

  • #Alive

    ★★★

  • Pretend That You Love Me

    ★★★½

  • Just Before I Leave

  • The Willoughbys

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Dolittle

    ½

  • Ip Man 4: The Finale

  • Spies in Disguise

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • Enai Noki Paayum Thota

  • Something Old, New, Borrowed and Blue

  • Android Kunjappan Version 5.25

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★½

  • Rebooted

    ★★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Guns Akimbo

  • Jojo Rabbit

    ★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Jallikattu

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★