Rasmus has logged 235 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wild Geese

The Wild Geese

1978
×
★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love at First Hiccough

Love at First Hiccough

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Best Sellers: Peter Sellers and Dr. Strangelove

Best Sellers: Peter Sellers and Dr. Strangelove

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★½
Edit this entry  
03
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sink the Bismarck!

Sink the Bismarck!

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wooden Horse

The Wooden Horse

1950
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry