Rasmus has logged 54 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Come True

Come True

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
I See You

I See You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Red Dot

Red Dot

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Klovn the Final

Klovn the Final

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Highway

No Highway

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry