• Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero

    ★★★½

    Yeah, so I guess ‘Heaven is a Place on Earth’ is gonna be stuck in my head for the next few weeks.

  • Black Mirror: Be Right Back

    Black Mirror: Be Right Back

    ★★★★½

    Equal parts ‘Her’, ‘Solaris’ and ‘The Babadook’ paired with Domhall Gleesons charming demeanor. Yes, I enjoyed it.

  • The Wrong Man

    The Wrong Man

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Hitchcocks weakest film in my opinion, only rivaled by ‘The Trouble With Harry’.


    Strong performances from Fonda, Quayle and Miles along with a stunning visual side makes it somewhat watchable, but for a film by ‘The Master of Suspense’ himself, it falls flat in almost all other areas. 
    A descent setup, concluded by a frustrangly dull payoff. A side plot with mental illness that either should have been left out or explored more. The list goes on. 
    Not a BAD film, but when we’re dealing with one of the best to ever do it, I expect more.

  • The Ninth Gate

    The Ninth Gate

    ★★★½

    Kind of a mess, but all in all a pretty good time. Also, I would play the hell out of a “Point and Click” style adventure game based on this.

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★

    Just amazing. ‘The Pianist’ is equal parts beautiful, horrifying and melancholic. 

    Ps. The wheelchair scene is so utterly disturbing and gruesome that even Ari Aster would say “Come on, guys. Take it down a notch”. It will haunt my nightmares for years to come.

  • The Haunting of Hill House

    The Haunting of Hill House

    ★★★★★

    ‘Two Storms’ is the best 57 minuttes to ever come out of Netflix and the technical craft on display in that episode is on par with most Oscar winners. Fight me.

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    Beautiful, yet disheartening. Sad, yet somewhat uplifting. Genuinly unpleasent through and through, yet I sort of wanna watch it again soon.
    Yup, I don’t know where I stand on this one yet. But I loved the editing.

  • The Dig

    The Dig

    ★★★½

    I can absolutely see why some may find ‘The Dig’ boring and overlong. None the less I found the dwelling (and by dwelling I mean slow as a snail) tempo to be hypnotic and immersive, and the story to be engaging, nuanced and exciting. 
    Ralph Fiennes is good as he always is, but Carey Mulligan steals this one for me. That paired with Mike Eleys gorgeous cinematography makes this one the first positive cinematic surprise of 2021.

  • The Assistant

    The Assistant

    ★★★★

    “How are you?”

    Apart from being an eerily realistic portrait of everyday sexism, ‘The Assistant’ is easily the most accurate depiction of stress, that I have seen on film. An unpleasent, but important watch. 
    Please remember that it’s okay not to feel okay!

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

    Watching this while being drunk on New Years Eve, is probably the best idea of my entire life.

  • The Others

    The Others

    ★★★½

    “This house is ours, this house is ours, this house is ours..”

    ‘The Others’ is a well-crafted, well-acted and cleverly thought out slowburn horror, that solely relies on an eerie atmosphere and a constant sense of unease. 
    It’s such a shame, that I had this one spoiled for me ahead of watching it - otherwise it would have been even more effective.

  • Notorious

    Notorious

    ★★★★½

    “Don’t ever leave me.”

    Equal parts thrilling, heartbreaking and gripping through and through. It takes it’s sweet time to give us a chance to get to know our two main characters and when the plot unfolds, it becomes damn near impossible to watch, as they slowly drift apart in the name of war and espionage. Possibly the one of Hitch’s films, I have been the most emotionally invested in. 
    Grant and Bergman are obviously great, but Claude Rains steals every…