RSS feed for Ryan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★
Edit this entry  
03
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Beatles: The First U.S. Visit

The Beatles: The First U.S. Visit

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
31
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Rock Star

Rock Star

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
BALLiSTIC

BALLiSTIC

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Jane

Jane

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry