Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Annabelle

Annabelle

2014
×
Edit this entry  
09
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Predators

Predators

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Edit this entry  
08
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Edit this entry  
21
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Transformers

Transformers

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★
Edit this entry  
08
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
05
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry