Sort by

Ryan has logged 618 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry