Ryan has logged 63 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Super

Super

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Relic

Relic

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry