• Silence

    Silence

    ★★★★★

    I am literally speechless right now. Never did I think that a movie like this would keep me this invested but it did. I was so worried watching this thinking that I would be bored and that I might actually fall asleep but within 10 minutes my eyes were glued to the screen. Silence is just a masterpiece in every sense of the word. While it isn't Martin Scorsese's best film in my opinion I still would put it up…

  • Friday

    Friday

    ★★★½

    Shame on me for not watching this film on Friday. Seriously just before I watched the film did I realize that I was watching it on Saturday and not on Friday. Anyway, Friday is a really funny and enjoyable movie. It's nothing groundbreaking but I don't think it's supposed to be. It's mainly supposed to be a slice-of-life type movie but it still manages to work in the end. A couple of problems I have with the film are that…

  • The Circus

    The Circus

    ★★★★

    Felt like watching a Charlie Chaplin movie so I decided to put on The Circus. While it's nowhere near as fantastic as City Lights it still is a very fun and entertaining film. Not going to say a lot about this film though because a lot of what worked in both City Lights and The Kid which are the only Charlie Chaplin movies I've seen so far still works here. The story is really easy to follow and not complicated…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

    I know I'm kind of late on this one but I finally got around to watching tick, tick..BOOM!. I knew this film would be good considering all the talent behind it but after watching it I can say that this is another case of a film exceeding my expectations but in a great way. This movie is just fantastic! It honestly has everything you would want out of a movie. It makes you happy, it makes you clap, it makes…

  • Assault on Precinct 13

    Assault on Precinct 13

    ★★★★½

    Before I start this review I might as well say that I hope you guys all had a wonderful Thanksgiving! I was planning to watch some movies yesterday but I decided to not do that. I mainly just wanted to relax for my Thanksgiving and I was able to which is great. Now that Thanksgiving has passed and I have some free time to myself for the next couple of days I will be posting as many movie reviews as…

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★½

    Along with House of Gucci, I also went and saw Encanto today. I was pretty tired going into this film especially after watching House of Gucci. So I was really hoping that this film would keep me awake and it certainly did. Encanto was such a great movie to see in a theater and with a pretty packed audience. Out of all the animated or kids-related movies I've seen this year this one is by far the best. Raya and…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★½

    This is going to be a long night. In case you're wondering why I said that I'll just say that I didn't just see one movie in the theater today. I saw two and both of them are movies that just came out today. So expect two reviews for new movies tonight. Also considering that it's Thanksgiving weekend I'll not only have a lot of time with some family but I'll also have more time to watch movies. So expect…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

    The best Ghostbusters movie since the original! I'll just say that Ghostbusters: Afterlife was such a blast of a movie. I was already looking forward to it but after watching it it was even better than I expected. While the original Ghostbusters is a better movie I would in some ways watch this one again over that film. Shows you how great and fun this movie is. It does have a couple of problems but the good stuff about this…

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★½

    Easily the weakest Ghostbusters movie in my opinion. It's not a bad movie but it really is mediocre in my opinion. First of all, I just want to say that I am not one of those guys that don't like this movie because there are women in it. I actually really do welcome the idea of an all-female Ghostbusters movie. You just need to get some really charismatic actresses and make it really funny. While this movie definitely has a…

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★★

    Before I start I just want to say that I apologize for watching and reviewing this film much later than expected. I was supposed to watch it a couple of days ago but I was just busy with many other things at the time. Also in case, you guys are wondering I will be seeing Ghostbusters: Afterlife in a little less than 13 hours from now. Basically on Saturday and I will also have some time to watch the 2016…

  • King Richard

    King Richard

    ★★★★

    After watching this movie I only have one thing to say. Academy you better give Will Smith that damn Oscar nomination! I don't know anyone who wouldn't say that after watching this movie and seeing just how amazing Smith is in his role as Richard Willams. Anyway, King Richard is a really good movie. Was really looking forward to this when I saw the trailers. It just looked like a very emotional and heart-warming biographical drama that would definitely tug…

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★½

    Since I will most likely be seeing Ghostbusters: Afterlife sometime this weekend I guess it only makes sense to revisit the other Ghostbusters movies. I'll also try and see if I can see get around to watching the 2016 reboot. I know most people try to forget about that movie and the controversies it went through as well as Sony losing millions of dollars on it but I am still very curious to check it out. We'll see how the…