• Grey Gardens

    Grey Gardens

    ★★★★

    An essential classic I can finally say I've seen, and Frederick Wiseman's worst nightmare.

    It's fascinating in its own right, but also amazing how influential you can argue it is. You could trace the origins of many Adult Swim and similar type shows/humor back to Grey Gardens. What came before this?

    And while it may not be on the same level as Salesman (not many films are), it's still great. In Transit is the only other Maysles film I've seen, but it is now that much clearer that I need to see more.

  • Llamageddon

    Llamageddon

    ★★★½

    Really bad (intentionally) and quite funny.

    It's a zero budget movie called llamageddon. If you're on here rating it half a star, *shrug*

  • Raw

    Raw

    ★★★★

    Not what I expected, in a good way. Isn't this the film where people were throwing up or passing out at Cannes or something?

    I had no idea it was a French film so don't be fooled into thinking this is some sort of B-movie based on the synopsis. There is a real plot, it looks great, and the acting is top notch. And now I'm hyped for Titane (which is only $7 or something to rent on Amazon)

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    Never really reaches a satisfying climax with its slow burn creepy atmosphere, and the version on hulu looks like shit

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★½

    If you're a Sopranos fan, do yourself a favor and don't even attempt to watch this. It's laughable from the start, and I couldn't even get halfway before I started to fast forward. Even then I still gave up very quickly. It's no more than a mediocre HBO movie that has Sopranos characters shoved into it.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    The reviews in my activity feed showed such a spread; one star up to five, with strong feelings on both ends. I ended up somewhere in the middle, but I think I would say I enjoyed it well enough.

    The opening of the film got my hopes up. It was ridiculous and funny and I wish the film kept more of this tone. There's more of that, but it's toned down, and there's not enough of it. Now, if you…

  • Homicide

    Homicide

    ★★★★

    Gritty NYC cop film with race being the major theme. Films from the 90s had some balls. It's not great but I miss films like this.

    Also, Ricky Jay.

  • Annette

    Annette

    ★★

    Cinema Verde

    A real slog to get through. I think I'm giving up at 55 minutes after seeing that there's another hour 20 to go...

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    Derek DelGaudio's In & of Itself

    ★★★★

    I'm not sure how this would have played if I hadn't seen and loved the show. A few bits of storytelling seem to drag just a little in the doc, and I didn't like the shots that were clearly filmed in an empty theater, but the best "reveals" hit well. Can't wait to see what Derek does next

  • No Sudden Move

    No Sudden Move

    ★★★½

    Yes, it is a heist masterpiece....

    ....compared to Logan Lucky.

    Decent film and well honed Soderbergh, though mostly forgettable like most of his films. I liked pieces of the ending but most of the rest is too familiar.

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★

    Andrea Riseborough

  • The 39 Steps

    The 39 Steps

    ★★★

    I'm not a big Hitchcock fan, but this was fine. I am surprised Robert Donat wasn't a bigger star