Sort by
  • Marcel the Shell with Shoes On

    ★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • OPAL

    ★★

  • Soul

    ★★★

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Twins in Paradise

    ★★½

  • Smiling Friends

    ★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Leaving Neverland

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★½

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★★★

  • The Beguiled

    ★★★

  • history of the entire world, i guess

  • Love Is the Message, the Message Is Death

    ★½

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • The Bling Ring

    ★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Somewhere

    ★★½

  • I Am So Proud of You

  • Quinoa

  • Marie Antoinette

    ★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • Minority Report

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Straight Story

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • Donnie Brasco

    ★★★★

  • Ah, l'Amour

    ★★★

  • Clerks

    ★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Bram Stoker's Dracula

    ★★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Broadcast News

    ★★★½

  • Peggy Sue Got Married

    ★★½

  • Captain EO

    ★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★