RSS feed for Royce
  • Daniel Isn't Real

    Daniel Isn't Real

    ★★★★½

    An unexpected rollercoaster of both supernatural/real life horror that blew my mind. 

    In its exploration of mental health, “Daniel isn’t real” expertly highlights the difficulty of living with various mental health conditions in both a sensitive and thought provoking way. The horror/supernatural flare heightens this exploration and makes for an immersive viewing where the audience is left gripped to the edge of their seat in a tense and emotional finale.

    Everything from the acting (phenomenal performances from both the leading…

  • Bloodline

    Bloodline

    ★★★★

    A masterclass in gore. 

    The scene where he slits the throat of his first captured victim by slicing the knife towards him will forever be ingrained into my memory.  

    The directors cut was gnarly, brutal and everything I wanted. Phenomenal practical effects, unexpected twists and turns and a synthy 80s-esque score that made for an amazing late night watch at Frightfest.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    My favourite film at Frightfest 2019.

    Having heard the most fabulous things about this film I was not disappointed. The wit, the gore, the pacing and casting of this film is sublime. Samara Weaving is phenomenal - she faultlessly mixes dry comedy and horror so brilliantly! Everything about this film is so outrageous but it all comes together in an explosive finale that made the audience erupt with cheers and applause. 

    The perfect film to watch with a crowd of people. Sit back and enjoy the sheer ludicrousness and brilliance (both in equal measures) of this film.

  • Bullets of Justice

    Bullets of Justice

    ★★

    Laughably bad but also shamefully enjoyable.

    My expectations for this film were shockingly low and whilst this won’t be making it into my top films of Frightfest 2019 list, ‘Bullets of Justice’ made a great Friday night closing film. Action packed, ridiculous and a plot that is shockingly awful but all in all, a fun yet cringe-inducingly bad film.

    That being said, I am not ruling out watching the alleged sequel for a future Frightfest.

  • Knives and Skin

    Knives and Skin

    ★★★★

    Fabulously off beat and  addictively quirky - a film that would’ve benefited from being in LLF rather than Frightfest.

    So far my favourite film of FrightFest 2019 and probably one of the more decisive flicks thats screened this year. The twin peaks-esque delivery and richly developed characters had me hooked from the beginning. This along with the haunting melodies dotted throughout the film made me love everything about this modern coming of age film where the female centric cast  has…

  • The People Under the Stairs

    The People Under the Stairs

    ★★★

    One of Wes' more hidden gems - a charming thriller that speaks volumes with its social commentary.

    Admittedly I had never heard of this film until I came across it here on letterboxd. With Wes Craven's 'Scream' overshadowing much of his 90's work, I was glad to watch this film. Although the poster for the film suggests something eerily dark and scary, the film plays almost like Home Alone with darker undertones and a little more blood.

    Along with the…

  • The Slumber Party Massacre

    The Slumber Party Massacre

    ★★★★

    Phallic weapons and memorable characters - an 80's slasher done right.

    Finally, after binge watching my way through 80's slashers (my unapologetic guilty pleasures) I got around to watching Slumber Party Massacre. I was so pleasantly surprised by how fresh this film felt amongst the sea of weaker 80's campy and schlocky fun.

    I felt as though the characters had a little more grit and were far more memorable and likeable than other slashers in the same ilk. Fun kills, decent acting and a murder weapon/killer that begs to be analysed with a psychoanalytical/Freudian eye.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★★★

    Oddly inconsistent yet so brilliantly bizzare.

    The split reviews on this film had me very dubious about watching it however I absolutely ate this film up. There is so much I adored about the plot and the tone of the film. It’s clear that the film attempts to parody the spectrum of characters and narratives of those present in the prestigious art world. The characters feel at one point or another bigger than themselves, playing up to the cliches and…

  • Inside

    Inside

    ★★★★½

    Finally a slasher that has disturbed me to my core but had me fixed to the screen.

    Inside is one of the only slashers that I’ve watched in recent memory that has truely frightened me. With such a simple plot, Inside excels at crafting a visceral plot with such intensity that I had palpitation throughout the film. 

    The body horror in this film, particularly in the last scene, had me squealing in pure discomfort and made me question my actual…

  • Don't Go in the Woods

    Don't Go in the Woods

    A film with virtually no storyline that is both laughably bad and painful to watch. 

    88 Films: Slasher Classic collection #3

    Very little about this film is redeemable. Yes, like most low budget 80’s horror films there’s some charm to its awfully shoddy production but this film does very little right. The deaths scenes are so poorly shot that it’s often difficult to actually tell what is actually happening and when paired with a non existent plot, Don’t go into the woods has zero re-watchability.

  • Martyrs

    Martyrs

    ★★★★

    Possibly quite possibly the most nihilistic/bleak film I have ever seen and I loved every second of it. 

    I can hardly express how this film made me feel. As it ended I was in such a stunned silence and needed a good few hours to just digest everything.  From the beginning, this film assaults the viewer in such an unrelenting way and pretty much keeps to this tone throughout the film. So much of this film got under my skin…

  • Escape Room

    Escape Room

    ★★★½

    Escape Room doesn’t reinvent the wheel but  it’s definitely a fun and tense watch. 

    There’s no denying that Escape Room feels like a watered down teen hybrid between Saw and Battle Royale, but that most definitely should not be a disincentive to go out and watch this film. Whilst the film lacks an original plot and horror elements (it most definitely feels like a mild thriller), there are some brilliant scenes and set pieces (the pool bar scene was so…