Sort by

Ryan has logged 57 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Can't Hardly Wait

Can't Hardly Wait

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Accepted

Accepted

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wild Thornberrys Movie

The Wild Thornberrys Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Animal

The Animal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry