Sort by

Ryan has logged 51 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Babes in Arms

Babes in Arms

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Higher Love

Higher Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Garden State

Garden State

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry