Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Getting Naked: A Burlesque Story

Getting Naked: A Burlesque Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Edit this entry  
27
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
9

9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry