RSS feed for Rachael

Rachael has logged 139 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★½
Edit this entry  
14
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Christmas Box

The Christmas Box

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★
Edit this entry  
25
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

Rudolph, the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
14
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Case for Christ

The Case for Christ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Churchill

Churchill

2017
×
★★
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parental Guidance

Parental Guidance

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
★★★★★
Edit this entry