Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Jane Austen's Mafia!

Jane Austen's Mafia!

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
Read the review Edit this entry  
03
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Read the review Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Shithouse

Shithouse

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Bug

Bug

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nobody

Nobody

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Read the review Edit this entry  
25
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

1981
×
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry