• Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★

    The last phone call always gets me.

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★½

    The best Christmas movie with the best message: Being macho >>> capitalism.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★

    Gaslight, Gatekeep, Call the cops who didn't even investigate your friend's rape, Die.

    ;)

    Not that enjoyable as a drama or remotely satisfying as a revenge film, with the social commentary falling completely flat. Despite being well made and containing solid performances, Promising Young Woman is ultimately both toothless and sloppy, which are things that a movie of this nature can't afford to be. Sorry Cassie!!! (both the character and my s.o who loves this movie and will surely spit in my coffee upon reading this).

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    This is only the beginning.

    *This review is spoiler-free.*

    The highest level of compliment that I can grant Denis Villeneuve's Dune: Part One (as it is titled onscreen), is that throughout the entire duration of the film, I felt that if I reached out towards the screen I'd be able to feel and touch everything that inhabited it. The world that Frank Herbert envisioned has been brought to life in a way that is shockingly vivid and convincing. Considering that…

  • Dave Chappelle: The Closer

    Dave Chappelle: The Closer

    I love Dave Chappelle. I've called him the greatest comedian of all time. If I actually met the man I'd probably be too shaken to even talk to him, that's how deeply I revere his comedic genius. With all that in mind, and it pains me to say this, Dave Chappelle has lost the damn thread. This special makes Dave feel like a hack and I'm kind of scared that's he become one. At the very least, he's a transphobic…

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★½

    Episodes 1-6 >>> 7-9. I feel like the last three episodes were primarily focused on setting up for Season 2 and it hurt the show. It didn't need a second season, it needed a stronger ending. Still, a great show I loved watching.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    Him: Oh, so you're bipolar?
    Her: Ummm, it's complicated
    |
    Sooooo dumb but also incredibly unique and fun. Basically this is big budget, nu-grindhouse™ horror. I don't expect to see a film like this ever again.

  • Adventure Time: Distant Lands
  • Annette

    Annette

    ★★

    Annette's biggest flaw is neither its unmitigated pretentiousness nor its arrant bluntness, despite how obnoxious those elements of Carax's newest self-indulgence are. No, the film's primary downfall is its tedious pacing that is so gluttonous in regards to repetition. The meaning of everything is so blatant that it becomes predictable, losing all possible intrigue in the process. The obnoxious nature of everything is disappointing because there are many ideas that could be contributing to a great film here, be it…

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    Seeing home doesn't help us get there, Captain.

    A miracle. Nolan may be on his Lean-esque dive into directorial excess at the moment (Tenet is to Nolan what Ryan's Daughter is to Lean) but here? He created a masterclass in elemental cinema that constantly begs the question: "How in bloody Hell did they pull that off?" If the overwhelming physicality and intensity of Dunkirk is simply too numbing on first watch (as it was with me the first time I viewed it on IMAX), please give it another shot. Christopher's very best deserves it.

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★

    this happened to my buddy edward

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★½

    The BELT stays ON during SEX. 😤

    There's a great 90 minute film in here somewhere, but unfortunately it's trapped in a 130 minute runtime. Or should I say... walktime. *badum tshh*