2013

Davis. Davis.’s year in review

Davis.’s highest rated films

  • Fast & Furious 6

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Holy Motors

    ★★★★★

  • New World

    ★★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★★½

  • El Topo

    ★★★★½

  • Fish Tank

    ★★★★½

  • This Is the End

    ★★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • Not Fade Away

    ★★★★½

  • 2046

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Drug War

    ★★★★½

  • Dogtooth

    ★★★★

  • Wake in Fright

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 6.4 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Sinister

Feb 20

Last Film

Don Jon

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Drama
38 films
Thriller
30 films
Comedy
29 films
Action
27 films
Crime
20 films
Sci Fi
11 films
Adventure
10 films
Horror
9 films
Romance
8 films
Fantasy
4 films
USA
62 films
UK
9 films
France
6 films
Hong Kong
4 films
Germany
3 films
China
3 films
Spain
2 films
English
68 films
Spanish
11 films
French
5 films
Cantonese
4 films
Russian
3 films
Polish
2 films
Korean
2 films
Chinese
2 films
Arabic
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

In the Mood for Love
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Silver Linings Playbook
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

The Marine 3: Homefront
Average weighted rating:

2.3

Films Davis. watched in 2013

  • Don Jon
  • Drug War
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Movie 43
  • The Iceman
  • Sightseers
  • Sleepless Night
  • Kick-Ass 2
  • Dogtooth
  • Wake in Fright
  • The Inbetweeners Movie
  • Running Scared
  • New World
  • The Marine 3: Homefront
  • The Internship
  • We're the Millers
  • 2 Guns
  • White House Down
  • Exiled
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Maniac
  • Welcome to the Punch
  • The Way Way Back
  • Sexy Beast
  • The Hangover Part III
  • Get the Gringo
  • Star Trek Into Darkness
  • Prince Avalanche
  • Elysium
  • G.I. Joe: Retaliation
  • El Topo
  • Despicable Me 2
  • The Croods
  • A Good Day to Die Hard
  • World War Z
  • The Heat
  • Gimme the Loot
  • Man of Steel
  • Fish Tank
  • This Is the End
  • Fast & Furious 6
  • Stoker
  • Snitch
  • Identity Thief
  • 21 & Over
  • The Last Stand
  • The Impossible
  • The Place Beyond the Pines
  • Upstream Color
  • Silver Linings Playbook
  • Not Fade Away
  • Nitro Circus: The Movie
  • 2046
  • John Dies at the End
  • Lincoln
  • Rust and Bone
  • Red Dawn
  • In the Mood for Love
  • Killing Them Softly
  • This Is 40
  • The Bay
  • Zero Dark Thirty
  • The Sessions
  • Shotgun Stories
  • Smashed
  • Sushi Girl
  • Wreck-It Ralph
  • Holy Motors
  • Hardware
  • Deadfall
  • Where Eagles Dare
  • Arbitrage
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • The Day
  • For a Good Time, Call...
  • V/H/S
  • Sinister

World Map

Highly rated films Davis. missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • The Arrested Development Documentary Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more