Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Never Too Young to Die

Never Too Young to Die

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Van Wilder

National Lampoon's Van Wilder

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X2

X2

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Splice

Splice

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry