RSS feed for Bryan Ray

Bryan Ray has logged 456 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skywatch

Skywatch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eraser

Eraser

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry