Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Precious

Precious

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Medea

Medea

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bringing Down the House

Bringing Down the House

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Christine

Christine

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rite

The Rite

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
‎The Wedding‎

‎The Wedding‎

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Viy

Viy

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Adult Babies

Adult Babies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hippopotamus

Hippopotamus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Taste of Phobia

A Taste of Phobia

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★
Read the review Edit this entry