RSS feed for Lars
  • Winter Light

    Winter Light

    ★★★★

    I’m on a bit of a Bergman binge right now and this one feels like the smallest of the ones I’ve seen yet. It’s still brilliant. 
    The whole film takes place in only one day among a very limited cast of very, very lonely characters. Our protagonist is terribly self-absorbed and harms the people around him that either need his help or want to help him, while desperately waiting for god to change the world the way he’d like it.…

  • Persona

    Persona

    ★★★★½

    This little horror flick has a lot to answer for. As usual, when watching a beloved Bergman classic for the first time, I kept being reminded of SO MANY imitators of this one - Most of them terrible student films that honestly think of themselves as clever and innovative. Stop doing the split personality trope. Bergman did it more than 50 years ago, and not half as obvious as you're doing it - It's not just tired, it's very, very…

  • Hour of the Wolf

    Hour of the Wolf

    ★★★★½

    Ingmar Bergman is a horror film director and this one seems to be his most explicit horror flick. Needless to say that I love it to bits and consider it an almost perfect movie.
    A quiet artist with lots of dark secrets, lives isolated on an island with his young wife. He is haunted by his past and a group of creepy entities, and she starts to see them, too.
    Similar to "The Virgin Spring", "Hour of the Wolf" has…

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    ★★★★

    I don't get the hate for this movie. At all.
    I currently live in an unpleasant small town with my girlfriend due to work and uni. A week ago, we visited her mom and all our freinds in Hamburg. I love those trips to civilisation! Not having seen our friends for several weeks, we stayed out partying with them for two days. Afterwards, we were pretty fucked and locked ourselves into my girlfriend's mom's guest room to sleep for ever…

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★★

    Nightmare on Elm Street never felt more like prevention theater than in this one. A group of teens, all with their individual problems and shortcomings, dying one by one in outlandish, fantastical, completely silly ways related to their troubles (or hobbies). On one hand, that's really stupid, on the other hand, it's incredibly charming.
    Nightmare 5 is tonally completely inconsistent. Partly reaching for the MTV-silliness of part four, partly trying to be a darker, more stylish and artful entry into…

  • Onibaba

    Onibaba

    ★★★★½

    The last line in Onibaba is "I am human" and thus sums up what this film is about.
    The three central characters live a primitive life, defined by very basic needs and conflicts.
    "Onibaba" is an atmospheric movie in highly contrasted black and white. It does have an eerie atmosphere throughout, but I must admit that it annoyed me by being veeery slow. Like "Under the Skin", "Onibaba" is a movie that I came to appreciate only after it was…

  • Peter Pan

    Peter Pan

    ★★★★★

    No other movie has ever nailed the poetic tone, the atmosphere and magic of "Peter Pan" like this one.
    Soundtrack and cinematography perfectly capture a rich, dense fairytale world for the talented child actors to play in.
    The deep themes of loneliness and death, that Peter Pan always was about, get treated with more respect than ever before. Nothing is glossed over.
    Jason Isaacs is a perfect Captain Hook and Mr. Darling and made me a lifelong fan with his…

  • Silence

    Silence

    ★★★★★

    "Silence" is an intense, quiet movie that feels meditative and profound, never dull for a second and very, very big.
    The concepts these characters struggle with are very foreign to me and, I imagine, to most viewers. It's not the 1600's anymore. Never the less - "Silence" makes the time period feel contemporary, its conflicts important and immediate. It achieves this marvelous feat not by explaining anything to us, but by showing it in that direct way that no one…

  • The Butterfly's Dream

    The Butterfly's Dream

    ★½

    This entirely forgettable kitsch fest presents us with gorgeous landscapes, the set up for a great and intriguing story, only to then drop every tiny hint of conflict and just sort of meander, giving the audience nothing at all while expecting us to be emotionally invested. I'll rather watch the lead actor's other work again.

    www.youtube.com/watch?v=Q833SyVLgDU

  • Nowhere

    Nowhere

    ★★

    No one ever goes to the bathroom alone in this aggressively 90's movie that takes place in bathrooms a lot. While I can marvel at the craziness of the whole thing and the insane visual style, it's too cold and cynical for me to do anything other than slightly amuse and mainly annoy me. I do think it's awesome that a movie like this exists, though.

  • King Lear

    King Lear

    ★★½

    Shakespeare's King Lear reminds me of Beckett, Jarri and Jodorowski. To me, it invites absurdist fantasies and endless visual possibilities. It's puzzling to me, why this flawlessly cast version decided to go with the most unimaginative approach possible. It looks and feels like the TV special it is. I can't help but feel that this is a huge wasted opportunity. The strength of the source material and the excellent performances make it watchable, though.

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★★★

    After having watched this visually stunning if slow moving version of "Macbeth", "300" will forever seem like its gay porn parody to me.