Sort by

Jack has logged 238 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Poetry

Poetry

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Orphan

Orphan

2009
×
★½
Edit this entry  
23
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry