Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Liam Hoban Thrush

Liam Hoban Thrush

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Liam
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Liam’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Men

    Men 2022

    ★★★½ Watched by Liam Hoban Thrush 19 May 2022

    Time to read all the online “ending explained” videos

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker 2019

    ★★½ Rewatched by Liam Hoban Thrush 16 May 2022

    “Who are you?”
    “I’m Rey”
    “Rey who?”
    “Rey Frik”
    *looks at camera*
    “HEY HEYYYYY!!!”

    That’s right, Rey Marries Babu Frik and has his force filled friklings

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ★★★ Rewatched by Liam Hoban Thrush 16 May 2022

    There’s things I like and things I don’t. Idk why they changed the Finn vs phasma scene, it was his best moment in the movie and changing it made his entire journey super pointless. This movie without finn and roses journey could have been way better. Shave 30 minutes off, and give poe a real mission with Finn, you’d have a way better movie with what’s already here.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens 2015

    ★★★★ Rewatched by Liam Hoban Thrush 12 May 2022

    This movie is great, genuinely great. It’s a very good way of rebooting a franchise to a newer audience and does an excellent job at setting up a trilogy (too bad yall sucked on your end and couldn’t feed off of what was set out (also goes to you JJ cause you didn’t fix anything with ROS)) obviously some plot points should have been tweaked, didn’t need another planet killer, but besides that like the movie is great, just hard knowing it didn’t stay this good.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story 2016

    ★★★★ Rewatched by Liam Hoban Thrush 08 May 2022

    We need another Star Wars story film like this ASAP, like god damn this movie has top tier Star Wars battle scenes and probably the best space battle

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story 2018

    ★★★½ Rewatched by Liam Hoban Thrush 07 May 2022

    Such an underrated film. I’ll forever be pissed that people boycotted this to the point where we just don’t get started wars movies now

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★ Watched by Liam Hoban Thrush 05 May 2022

    Sam Raimi has touched down in the MCU BABYYYY

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★★ Rewatched by Liam Hoban Thrush 05 May 2022

    Still a masterpiece

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★½ Watched by Liam Hoban Thrush 04 May 2022

    This show was just straight fire. I need more.

  • Ghost Rider

    Ghost Rider 2007

    ★½ Watched by Liam Hoban Thrush 04 May 2022

    This is a superhero movie for truckers and twilight fans

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002

    ★★★½ Rewatched by Liam Hoban Thrush 04 May 2022

    The CGI is such a big and impressive step up from phantom menace here that makes it wayyy less distracting. Plus Across the stars is the best romance theme ever written.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999

    ★★★ Rewatched by Liam Hoban Thrush 02 May 2022

    If they did a CGI remaster of this movie, we’d all be happy

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 62

Review Tags

33
  • netflix
  • cineplex
  • prime
  • disney+
  • theatre
  • blu ray
  • starz
  • appletv+
  • imax
  • profile
  • tiff
  • vip
  • crave
  • premiere
  • avx
  • cast screening
  • dvd
  • playhouse
  • youtube
  • 2019
  • 4k ultra hd
  • 70mm
  • digital
  • drive in
  • shudder
  • 4k
  • bad movies
  • film
  • gem
  • hollywood suite
  • midnight madness
  • rent
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro